Açılış Saati :
Kapanış Saati :

Topkapı Sarayı Çalışma Saatleri

Topkapı Sarayı ile ilgili aranan cevaplardan biri de haftaiçi ve haftasonu ziyaret saatleri olmaktadır.  Bu yazımızda Topkapı Sarayı ile ilgili sorulan soruları, açılış kapanış saatleri, öğle arası ne zaman? gibi soruların cevaplarını yanıtlayacağız. Ancak yazıyı okuma şansınız yoksa kısaca; Topkapı Sarayı 09:00'da ziyarete açılmakta Kış döneminde 16:45, Yaz döneminde 18:45'de  ziyaretçilerine kapılarını kapatmaktadır.

Topkapı Sarayı, Osmanlı Devletinin 400 yılında, devletin yönetim merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının hayatını sürdürdüğü saraydır. Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında inşa ettirilmiştir. Saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve başka saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte eski önemini yitirmş ve boşaltılmıştır. Topkapı Sarayı, bir takım onarımlar yapıldıktan ve ziyaretçiler için gerekli idari düzenlemeler yapıldıktan sonra 09 Ekim 1924'te müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. O tarihlerde ziyaret edilebilen alanlar Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü’dür. Günümüzde de müze olarak hizmet vermeye devam eden Topkapı Sarayı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist kabul etmektedir.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri Hakkında Merak Edilenler

Topkapı Sarayı açılış saati nedir?

Topkapı Sarayı saat 09:00'da açılır.

Topkapı Sarayı kapanış saati nedir?

Topkapı Sarayı, Kış Dönemi (30 Ekim - 15  Nisan arası) saat 16:45'te,

                          Yaz Dönemi (15  Nisan - 30 Ekim arası) 18:45'te kapanır. 

 

Topkapı Sarayı Haftasonu Açık mı?

Sadece Salı günleri kapalıdır. Haftanın diğer günleri açıktır.

Topkapı Sarayı Bayramda Açık mı?

Topkapı Sarayı; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının 1. günü saat 13:00'te ziyarete açılır ve dini bayramların diğer günlerinde de ziyaretçilere hizmet vermektedir. Ayrıca, 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim,  30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de açıktır.

Topkapı Sarayı Adres İletişim

Adres: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/İstanbul 

Telefon:   0 212 512 04 80

 


Yorumlar